Doğaya kaç ağaç borcum var?

Küresel ısınmanın temel nedenlerinden biri “karbondioksit ve metan gazları” diğer adıyla “sera gazları”… Aslında bilim adamlarına göre bu gazlar faydalı; atmosferde Güneş’ten gelen ısıyı tutuyor ve bizlere yaşanabilir bir ortam yaratıyorlar. Onlar olmasaydı, Güneş’ten gelen ısı Dünya’dan geri döner ve uzayın derinliklerinde kaybolurdu. Dolayısıyla sera etkisi denilen bu olgu, Dünya’nın sıcak kalmasını sağlıyor ve yaşamı mümkün kılıyor. Fakat insanoğlu ulaşım, elektrik tüketimi, sanayi gibi faktörlerle atmosfere fazla karbondioksit bırakınca işler karışıyor. Atmosferde ısıyı tutan karbondioksit arttıkça Dünya ısınıyor, iklimler değişiyor, buzullar eriyor... Her birimiz evde, arabada, işyerinde yaptıklarımızla atmosfere bırakılan karbondioksite yenilerini ekliyor, küresel ısınmayı hızlandırıyoruz.

Peki; bireysel ya da kurumsal olarak yaptığınız yıllık tüketiminizle atmosfere saldığınız karbondioksit miktarını ve bunun için kaç fidan dikmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bu test size bu soruların cevabını verecektir. Dünya’ya bıraktığınız karbon ayak izinizi görmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Küresel Isınma Süreci başladı ve bunu geri çevirmek oldukça güç. Ama en azından daha fazla ilerlemesini ağaç dikerek engelleyebiliriz. Ağaçlar, atmosferdeki sera gazlarını emdikleri için, küresel ısınmanın tehditlerini azaltma konusunda en güçlü silahlardan biridir. OGEM-VAK sitesinde yer alan karbonmetre ile yıllık kişisel ya da kurumsal tüketiminizden kaynaklanan karbon emisyon miktarınızı hesaplayın ve bunu dengelemek için yılda kaç ağaç dikmeniz gerektiğini bulun." Doğaya borcunuzu OGEM-VAK ile ödemek çok kolay. İsterseniz OGEM-VAK gibi ağaçlandırma yapan sivil toplum kuruluşlarına bağışta bulunarak ağaçlarınızın dikilmesini sağlayabilirsiniz.


”Gelecek Kuşaklar Orman Yok Demesin”

Karbonla ilgili olarak bunları biliyor musunuz?
İlgili alanlara yıllık tüketim bilgilerinizi girerek, "Hesapla" butonuyla, doğaya kaç ağaç borçlu olduğunuzu hesaplayabilirsiniz.

Enerji
Ulaşım
Çıkan sonuç, sizin ya da kurumunuzun atmosfere yıllık karbon salımınızı ve bunu dengelemek için bu yıl dikmeniz gereken ağaç sayısını göstermektedir. Ağaçlarınızı dikmek için tıklayınız.
  • 1 Enerji ve ulaşım komponentlerinin faktörleri http://www.carbonindependent.org ve http://pe-international.com sitelerinin ortalamaları alınarak bulunmuştur.
  • 2 25 cm çapında bir kızılçam ağacının biyokütlesi ( bitkisel kütlesi ) 220 kg'dir ve bu ağaç 25 cm çapına ulaşana kadar 220 kg x 0,51 (ağacın karbon konsantrasyonu) = 112,2 kg karbonu atmosferden alır. Bu da 112,2 x (44/12) (karbonu karbondioksite çevirme katsayısı) = 411,4 kg karbondioksit (CO2)'e eşdeğerdir.
  • 3 İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Prof.Dr. Doğanay Tolunay‘ın danışmanlığında hazırlanmıştır.
  • 4 Kızılçam Ağaç biyokütlesi için yararlanılan kaynak: Ünsal A. (2007) Adana Orman Bölge Müdürlüğü Karaisalı Orman İşletme Müdürlüğü Kızılçam Biyokütle Tablolarının Düzenlenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü